Výjimečné květnové dny

Každá doba má své hrdiny a každá minulost byla v jistém čase současností. Stejně jako každý rok se vedení naší městské části přišlo poklonit a uctít za městskou část Brno-Žabovřesky památku všech padlých ve II. světové válce, která pro Evropu skončila 8. května 1945.

Myslím, že v kontextu válečného konfliktu na Ukrajině, je právě dnes toto výŕočí umocněno více, než kdy jindy. Všichni, kteří milujeme své rodiny a své blízké, si přejeme Evropu bez válek. Je nesmysl si myslet, že současná situace na Ukrajině se nás dotýká pouze ekonomicky. Pokud tak činíme, dáváme cenovku nejen na hodnotu svobody, ale i lidského života a takovou Evropu já prostě nechci - nejen pro sebe, ale ani pro své děti.


Druhou vzpomínkovou květnovou akcí, která proběhla v Sadech Národního odboje (park před klubem Šelepka), byl už neuvěřitelný XVIII. roč. akce pod širým nebem s romantickým názvem NEBE PLNÉ HVĚZD a XVII. ročníkem proběhly i PŘÍHRANIČNÍ SLAVNOSTI.


Díky panu dr. Vladimíru Koudelkovi, se tato výjimečná akce od roku 2005 s každoroční pravidelností opakuje. Pieta všem padlým, oslava žijících významných osobností kulturního a společenského života, se tu příjemně mísí s pohodovou atmosférou i kulturními zážitky pro každého návštěvníka tohoto parku. V minulosti však místa, kde stával koncentrační tábor, který dnes připomíná už jen pomník, který stojí nenápadně ve stínu kaštanu. Mír a bezpečí není samozřejmostí, je potřeba o něj pečovat, aby se život v něm rozvíjel a kvetl, stejně jako ony kaštany, které v parku právě tak krásně kvetou.


Lucie Pokorná,

Vaše starostka